PÍÁRKO

#56 Patrik Schober o tom, co je v PR důležité a jaké trendy přinese rok 2022

December 09, 2021 Piaristi
PÍÁRKO
#56 Patrik Schober o tom, co je v PR důležité a jaké trendy přinese rok 2022
Show Notes

Do PÍÁRKA jsme si pozvali předsedu Asociace PR agentur (APRA), aby nám řekl, co bude v PR důležité v roce 2022. Patrik Schober zdůraznil hlavně 2 trendy – nefinanční report a měření PR skrze hodnotu, kterou doručuje, a ne AVE.

✍️ Co se v PÍÁRKU dozvíte?

  1. Dovednosti píáristy: Píárista musí umět dobře psát, ale to už nestačí. Měl by být také dobrý obchodník, marketér a sociolog.
  2. Nástroje a aplikace: Píáristé budou používat různé aplikace, které jim usnadní práci. Příkladem může být Prowly, výborný nástroj na media relations. Spravuje medialist, rozesílá tiskové zprávy médiím a také reportuje, zda si novinář e-mail otevřel. Jaké další technologie a aplikace mohou PR specialistům pomoci v jejich každodenní práci najdete v záznamu posledního PR Brunche.
  3. KPI: Dříve šlo o počty článků. Pouze o medializaci už PR ale rozhodně není. Píárista by měl donést značce hodnotu, řešit problémy, dosahovat cílů.
  4. Měření: AVE není správná metrika měření PR. Kampaň se měří podle předem nastavených cílů, které se zpětně vyhodnocují. Ať jsou to leady, došlá cvčka nebo prodané produkty. Sledujeme jaký dopad mělo PR na firmu. Takové měření bylo dosud spíše marketingové, píáristé by však měli začít myslet a navrhovat své kampaně tak, aby dosahovali předem stanovených cílů.
  5. Rozložení rozpočtu: Nedílnou součásti kampaně by měl být marketingový model PESO a rozpočet kampaně by se měl rozdělit ideálně souměrně mezi paid, earned, shared a owned média.
  6. Dezinformace: Píáristé by měli svou prací přispívat k boji proti dezinformacím. A jak? APRA připravila 7 principů, kterých by se PR manažer měl držet. 
  7. Novinka: Velkým trendem bude nefinanční reporting. Každá organizace by měla jednou za rok vydávat vedle výroční zprávy i nefinanční report. Informace o tom, jak je udržitelná směřem k přírodě, svým zaměstnancům nebo veřejnosti. Úkolem píáristy pak je odkomukovat příběh nefinančního reportu správým způsobem a komunikačními kanály.
  8. Autenticita: Značky i firmy by měly být autentické. To znamená, že informace, které o sobě publikují jsou pravdivé a opravdu se dějí.

Kde najdete HOSTA:
LN: https://www.linkedin.com/in/patrikschober/
Web: https://www.pram.cz/

🔹 Další zajímavé odkazy:
PR brunch: https://www.pram.cz/cz/pr-brunch/
APRA: https://apra.cz/
Forum Media: https://www.forummedia.cz/
Mediář: https://www.mediar.cz/

Kdo vás podcastem provedl?
👱🏻‍♀️Nikola:
LN: https://www.linkedin.com/in/nikolalorinczova/
IG: https://www.instagram.com/nikolalorincz/
FB: Nikola Lörincz

👩🏻Pavla:
LN: https://www.linkedin.com/in/pavlaumlaufova/
IG: https://www.instagram.com/paja_umlauf/
FB: Pája Umlaufová

Jsme PIARISTI. Specializujeme se na komunikaci v oblasti kultury, designu a umění. Snažíme se vždy přinést něco navíc. A tak vedle kampaní organizujeme také kurzy a natáčíme podcast PÍARKO.

IG: https://www.instagram.com/piaristii/
FB: https://www.facebook.com/search/top?q=piaristi
Web: https://www.piaristi.cz/cs
E-mail: piaristi@piaristi.cz